Minden rendben van? Akkor most van itt az ideje egy IT auditnak.

Hogy miért érdemes akkor IT auditot csináltatni amikor minden rendben van a belső rendszerekkel? Ugyanazért amiért a bukósisakot sem a bringázásból hazaérve veszik fel az emberek. A problémák leghatékonyabb kezelése a megelőzés. A céges informatikai infrastruktúrák esetében ennek eszköze a külső szakértő segítségével elvégzett IT audit. Ha van is saját informatikusa a cégnek, akkor is érvényes a régi közmondás: több szem többet lát. De mire jó pontosan, és milyen rendszerességgel érdemes elvégezni egy informatikai auditot? Cikkünkben erre igyekszünk válaszolni.

Mire jó egy IT audit?

Egy IT audit segít azonosítani az informatikai rendszerek esetleges sebezhetőségeit, illetve azokat a gyenge pontokat amelyek biztonsági kockázatot kevésbé jelentenek, viszont a napi munkát lassítják, esetleg a jövőben fennakadást okozhatnak. Tehát fontos eszköz a szervezet védelmében a kiberfenyegetések, rosszindulatú szoftverek és egyéb biztonsági kockázatok ellen, és egyúttal segít biztosítani, hogy a hálózati infrastruktúra és a szoftveralkalmazások naprakészek legyenek és megfeleljenek a szabályozásoknak.

Egy tisztességesen elvégzett IT audit során készített pontos hálózati rajz segít a cég döntéshozóinak priorizálni a jövőben szükséges informatikai fejlesztéseket erről már korábban bővebben is írtunk.

Milyen gyakran érdemes auditálni a cég informatikai rendszereit?

Ideális esetben a szervezeteknek évente legalább egyszer érdemes lenne IT auditot végezniük. A szigorúbb biztonsági igényekkel, vagy betartandó szabályozásokkal rendelkező vállalatok számára azonban – például ha érzékeny adatokkal vagy egészségügyi információkkal foglalkoznak – ajánlott, hogy gyakrabban végezzenek rendszeres IT-ellenőrzést. Például egy ügyvédi iroda esetében különösen kellemetlen lehet az adatok elvesztése. Ennek ellenére sok olyan céggel találkozunk, ahol ezek az ellenőrzések elmaradoznak.

Az ellenőrzések gyakoriságának figyelembe kell vennie a szervezet informatikai infrastruktúrájában és működési irányelveiben bekövetkező változásokat, illetve a külső tényezőket is. Például a változó jogszabályokat, üzleti igényeket és az újonnan megjelenő technológiákat.

+1 IT audit funkció

Az IT auditnak alapvetően nem célja, de gyakran mégis eredménye a cég rendszergazdájának lecserélése. Arról hogy a céges informatikus és a többi kolléga között hogyan és miért alakulhat ki ellentét az idő múlásával itt már korábban is írtunk. Az ilyen esetekben kialakuló kiszolgáltatottságra is választ adhat az informatikai rendszerek auditálása.

Korábban már több alkalommal is előfordult, hogy kimondottan az IT-s kolléga cseréjének előkészítése okán rendelték meg tőlünk ezt a szolgáltatást. Talán nem tűnik egészen fair-nak elvállalni egy ilyen munkát, de egy feszült munkaviszony után elküldött informatikus bizony jelenthet veszélyt a cég működésére. Főleg ha éveken keresztül egyedül ő felügyelte a vállalkozás rendszereit. Ilyen esetekben – legalábbis az eddigi tapasztalataink alapján – az IT auditot nem érzékeli veszélyforrásnak a kolléga, és készségesen szolgáltat ki olyan, a rendszer szempontjából lényeges információkat, amelyeket egy szimpla felmondás esetében nem biztos, hogy átadna.

Ha felkeltettük az érdeklődésed, akkor nézd meg részletesebben is IT audit szolgáltatásunkat!


Iratkozz fel hírlevelünkre!