A chiphiány hosszú távú hatása a cégek IT költségeire

Az elmúlt 3 évben annyi minden történt a logisztikában, mint előtte 30 év alatt. A Covid-járvány kitörésével kezdődött minden. Az addig stabilnak gondolt ellátási láncokról kiderült, hogy törékenyek és könnyen összeomolhatnak. Olyan sokrétű problémákkal és válságokkal kellett szembenéznie a piacnak, mint a granulátumhiány, a globális energiaválság, az orosz-ukrán háború vagy éppen a címben említett chiphiány. A vállalatoknak alkalmazkodniuk kellett és folyamatosan kell is ezekhez a változásokhoz, ha azt akarják, hogy az IT költségek ne szökjenek fel a csillagos égig.

Chipgyártás – újra gyülekeznek a viharfelhők?

Látszólag a chipgyártás körüli problémák lecsendesedtek. Ennek egyik oka a felvezetőben írt problémák sora, amik jelenleg hangosabbak és elfedik a chipgyártás megoldatlan gondjait. Ha kicsit jobban utána olvasunk, akkor tudható, hogy az Egyesült Államok és Kína uralja a piacot. A két ország között a feszültség még mindig fennáll, sőt tovább nőtt. Ennek egyik oka a geopolitikai tényező. Az USA egy vezető technológiai nagyhatalom, és aggódik Kína növekvő befolyása miatt, mivel az ázsiaiak is elkezdték fejleszteni saját chipgyártási kapacitásukat. Az elmúlt évek trendje mutatja, hogy Kína igyekszik függetleníteni magát a külföldi technológiai beszállítóktól, beleértve a chipek gyártását is.

Amennyiben Kína esetlegesen megszerzi a technológiai előnyt és versenyképességet, akkor előtérbe kerülnek olyan biztonsági tényezők, amik most még csak aggályok. A globális járvány rámutatott, hogy a függőség milyen valós kockázatokat rejt magában. Ezért az amerikai kormányzat szükségét érzi az ilyen kritikus technológiai infrastruktúra belföldi kiépítését és szankciókkal történő védelmét. Az országok egyelőre még szorosan egymásra vannak utalva, de a leírt törekvéseknek komoly hatásai lehetnek mind az árakra, mind pedig az elérhető készletekre.

IT megoldások a kockázatok csökkentésére

Egy ilyen kiszámíthatatlan környezetben a vállalatoknak jól megfontolt stratégiára van szükségük, annak érdekében, hogy ne kerüljenek hátrányba azáltal, hogy tehetetlenül nézik, ahogy a költségeik teljesen elszállnak. A spórolás, illetve előrelátás egyik eszköze lehet a kiszolgáltatottság csökkentése.

Erre egy kifejezetten jó eszköz tud lenni a belső IT infrastruktúra felhő alapú szolgáltatásokra történő cseréje. Hiszen gondoljunk csak bele, alapból mekkora többletenergiát jelent vállalatunknak egy saját infrastruktúra működtetése. Arról nem is beszélve, hogy ha gond van, akkor sokkal sebezhetőbbé válunk. Egy külsős partner abból a szempontból is jó megoldás lehet, hogy ha chiphiány vagy más probléma felmerül, akkor azzal a szolgáltatónak kell megküzdenie. Ehhez hasonlóan jó megoldás lehet egy külsős rendszergazda megbízása, azaz teljes körű rendszergazdai szolgáltatás igénybevétele. A saját üzemeltetésért felelős stáb gyakran küzdhet szervezeti vaksággal. Egy külsős tapasztalt kolléga olyan új meglátásokat és jobbítási javaslatokat hozhat, ami akár költségoptimalizálást is jelenthet cégünknek. Ez egy rugalmas megoldás, ami a fluktuáció és az ingadozó kapacitások kisimítása mellett még anyagilag is kedvezőbb tud lenni.

Az elmúlt évek sok iparágat megtépáztak és arra sarkalják a piac résztvevőit, hogy újragondolják stratégiájukat. Soha nem volt ilyen fontos az out of the box gondolkodás. Az IT szektorban a kockázatok elkerülése és kezelése kulcsfontosságú ahhoz, hogy a vállalkozások hatékonyan működjenek és versenyképesek maradjanak. Az elővigyázatosság, a megelőzés és a válságkezelési terv kialakítása segíthet csökkenteni a potenciális károkat és problémákat, így a 2024-es évnek a kockázatok csökkentéséről kell szólnia, aminek első lépése lehet a céges IT infrastruktúrák kiszervezése.

Ha szakértői segítségre van szükséged IT témában, akkor keresd bizalommal a csapatunkat!

Szolgáltatásainkról itt bővebben is olvashatsz.


Iratkozz fel hírlevelünkre!