A legelhanyagoltabb biztonsági frissítés

A COVID hatására sok cégben visszafordíthatatlanul felgyorsult a digitalizáció. A vírusról már egyre ritkábban hallunk, miközben a home office, az online meeting és a felhő továbbra is itt van velünk. A vállalkozások zöme vette az akadályt, és addig fejlesztette az IT infrastruktúráját, amíg az meg nem felelt a kihívásoknak. Egy terület viszont a legtöbb esetben kimaradt: a kollégák IT tudását csak kevesen fejlesztették. Cikkünkben azzal foglalkozunk, hogy ez miért lehet fontos, és hogyan érdemes nekikezdeni.

Körkép: IT képzések

Ahhoz, hogy a feltételezésünket a megérzéseinken túl is alátámasszuk, megnéztük az IT képzésekkel keresések számának változását az elmúlt öt évben.

(forrás: Google Trends)

Az ábrán jól látható, hogy 2021 szeptemberében volt egy kiugrás a keresésekben, de ezt leszámítva szinte mérhetetlen az érdeklődés növekedése. Mind ezalatt az USA esetében a következőképpen alakultak a keresések:

(forrás: Google Trends)

Itt az arányokat tekintve az elmúlt öt év során közel a duplájára emelkedett az ilyen témájú keresések száma. A növekedési tendencia egyébként más fejlett országok esetében is megfigyelhető, akár itt az európai régióban is.

További érdekes adalék lehet, hogy az informatikai támadásokkal kapcsolatos keresések aránya kísértetiesen hasonlóan alakult az elmúlt öt évben. A támadások valós számáról nehéz pontos statisztikát találni, de ha belegondolunk, hogy az elmúlt hónapokban hányszor kaptunk kamu üzeneteket a Netfixtől, futárcégektől, vagy épp a bankunktól, akkor nem tűnik elképzelhetetlennek, hogy nőt a kísérletek száma.

Ezek alapján merjük állítani, hogy Magyarországon sok olyan vállalkozás működik, ahol lenne mit fejleszteni az alkalmazottak IT tudásán. Ez egyrészt javíthatja a munka hatékonyságát, de talán ennél is fontosabb a biztonság kérdése. A munkavállalók jelentette tipikus biztonsági kockázatokról már korábban is írtunk.

Céges IT biztonsági képzés

Ha a leírtakat olvasva elfogott a nyugtalanság, esetleg bizonytalan vagy abban, hogy elég naprakész-e a céges informatikus tudása, akkor ideje megfontolni egy képzést. A Cleverant csapatának egyaránt van tapasztalata a vezetői és az alkalmazottaknak szóló képzések kapcsán. Utóbbi esetben a mindennapi munkában használt szoftverekre koncentrálunk, míg a vezetői tréningeken jellemzően az IT szempontból felmerülő stratégiai döntéseket járjuk körül.

A képzés menete a következő lépéseket követi:

  1. Egy szintfelméréssel kezdünk. A munkánk során megtanultuk, hogy nincs két egyforma szervezet, minden esetben érdemes személyre szabni a képzések tartalmát. Ezt a felmérést ideális esetben egy IT audittal összekötve végezzük.
  2. Ezt követi maga az oktatás. Kiemelt céges értékünknek tartjuk a közérthetőségünket. Mivel minden védelem pont annyit ér, mint annak leggyengébb pontja, ezért ügyelünk rá, hogy a csapat minden tagja VALÓBAN megértse a leadott anyagot.
  3. OPCIONÁLIS: szinten tartjuk a tudást. Mivel minden cégben van fluktuáció, illetve a kollégák hajlamosak ezt-azt elfelejteni időről időre, ezért érdemes szinten tartani a csapat tudását. Természetesen ebben is szívesen segítünk.

Amennyiben felkeltettük az érdeklődésed a képzésekkel kapcsolatban, keress minket bizalommal!


Iratkozz fel hírlevelünkre!