Itt a Windows 11, de a váltás ideje is?

A cégek esetében érdemes mélyebben átgondolni az operációs rendszer frissítését, mint az egyéni felhasználóknál, hiszen sokkal kiterjedtebb hatásai lehetnek. Vajon ezeket szem előtt tartva logikus lépés-e a verzióváltás? Működhet-e egy vállalat egy régebbi operációs rendszert használva? Ha igen, akkor pedig mikor jön el a pillanat, amikor mégis érdemes megfontolni egy frissítést? Ezekre a kérdésekre válaszolunk mai cikkünkben.

Használnak-e korábbi Windows verziókat a vállalkozások világában?

Annak ellenére, hogy a Microsoft 2014 áprilisában megszüntette a Windows XP operációs rendszer támogatását, még mindig jelentős számú szervezet és iparág támaszkodik erre a régi szoftverre. Különösen a kormányzatok, az egészségügyi szolgáltatók, és a légi közlekedés szereplői váltanak lassan. (Egyedi megállapodások alapján ezek a szervezetek természetesen kapnak biztonsági frissítéseket, de ezek a nagyközönség számára nem elérhetőek.) Csupa olyan terület, ahol egy apró biztonsági kockázat is súlyos következményekkel járhat. Az operációs rendszer leváltása pedig sosem teljesen kockázatmentes.

A kockázatok mértéke persze egészen más egy magyar KKV-nál, mint mondjuk egy nemzetközi légitársaság esetében. Ettől függetlenül érdemes végig gondolni azt, hogy a megújult töltőképernyő presztízsén túl, biztosít-e valamilyen valós hozzáadott értéket a frissítés? Érdemes-e a legminimálisabb kockázatot is vállalni érte?

Milyen problémákat okozhat a Windows 11-re frissítés egy cég életében?

A Windows 11-re való frissítést fontolgató vállalkozásoknak több kérdést is figyelembe kell venniük. Az egyik ilyen kérdés a vállalat által már használt alkalmazásokkal és hardverrel való kompatibilitás, különösen akkor, ha ezek az alkalmazások vagy hardverek nem rendelkeznek Windows 11 tanúsítványokkal. Itt ráadásul extra bosszantó tényezőt jelenthetnek a jövőbeni frissítések. Nem ritka, hogy ezeket követően olyan dolgok nem akarnak működni, amelyeknek korábban problémamentesen futottak.

Emellett a vállalatoknak meg kell vizsgálniuk jelenlegi hálózati infrastruktúrájukat, és fel kell mérniük, hogy az képes-e támogatni az új operációs rendszert. Előfordulhat olyan helyzet, hogy egy pontos hálózati rajz hiányában bizonyos eszközök kimaradnak a tervezésből, és utólag plusz költsége lesz a cseréjüknek.

Ezenkívül fel kell mérni a Windows 11-re történő frissítéssel kapcsolatos költségeket, beleértve az összes meglévő adat áttelepítéséhez szükséges időt és erőforrást. Ez is sokszor csalóka, mert a tulajdonos a szoftver megvásárlásán túl nem számol a munkaórákkal, és végül az átállás összesített költsége túlmutat a tervezetten.

Mikor érdemes Windows 11-re cserélni operációs rendszeredet az üzleti világban?

Nincsen univerzálisan elfogadott jó megoldás arra, hogy mikor érdemes egy cégnél frissíteni az operációs rendszert, de az eddigieket olvasva talán már neked is van némi kapaszkodód. A legfontosabb szempont talán az, hogy addig nem érdemes belefogni a frissítésbe, amíg nem tudod biztosan, hogy az általad használt eszközök már hosszú frissítések óta, akár éves távlatban is jól működtek Windows 11 alatt. Ha úgy érzed, hogy külsős segítséget kérnél ennek felmérésében, akkor egy IT audit keretében mi is szívesen megválaszoljuk a kérdéseid.

Ha a cikk olvasása után úgy érzed, hogy többet segítségre lenne szükséged a döntési helyzetekben, akkor ismerd meg vállalati kontrolling és pénzügyi előkészítő rendszerünket is, vagy keress minket bizalommal!


Iratkozz fel hírlevelünkre!